BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Ruski naučnici napravili korak ka stvaranju apsolutno nevidljivih materijala

Ruski naučnici napravili korak ka stvaranju apsolutno nevidljivih materijala
27.08.2018. god.


Međunarodna naučna grupa, koju čine stručnjaci Nacionalnog istraživačkog tehnološkog univerziteta "MISiS" (Moskva) i Politehničkog univerziteta u Torinu, razvila je model novog tzv. metamaterijala koji će poboljšati tačnost nanosenzora u optici i biomedicini tako što će ih prikrivati od spoljašnjeg zračenja. Rezultati istraživanja objavljeni su u prestižnom naučnom časopisu "Naučni izveštaji" izdavačke kuće "Priroda".

Razvoj modela novih metamateriala, prikrivanje nanosenzora, izvodi se u okviru rusko-italijanskog projekta "Anastasia" (Advanced Non-radiating Architectures Scattering Tenuously And Sustaining Invisible Anapoles), čiji je cilj da se modelira, a zatim ponovo stvori metamaterial koji će omogućiti da se objekti učine nevidljivim nanosom u svim talasnim dijapazonima, navodi se u saopštenju 
"MISiS-a".

Trenutno su naučnici širom sveta akumulirali iskustvo u stvaranju materijala i predmeta koji su nevidljivi za vrlo usko područje zračenja i prikrivaju predmete samo pod određenim uglom. Zadatak koji su postavili učesnici projekta "ANASTASIA" jeste da generalizuju iskustvo stvaranja takvih struktura i razviju teoriju kojom će biti moguće modelirati, a zatim kreirati metamaterijale koji sakrivaju objekte iz bilo kojeg ugla i u širokom diapazonu.

Prema rečima rukovodioca projekta "ANASTASIA" iz "MISiSa", docenta Alekseja Bašarina, u stvaranju metamateriala postoje perspektive primene u biomedicini.

"Postoji nekoliko slučajeva kada je neophodno učiniti da objekat ne stupi u interakciju sa svetlom - na primer, kada se ubrizgavaju lekovi na nivou nanocevi. Naš konačni cilj je stvaranje metamolekula u kojem će se pojaviti rascep od objekta i njegovog omotača, neutralizujući jedni druge i čineći objekat nevidljivim u odgovarajućem talasnom opsegu ", rekao je Bašarin.

Sledeća faza studije i eksperimentalno kreiranje predložene strukture u laboratoriji planirana je za jesen 2018. godine.


 



  • Izvor
  • foto: © RIA Novosti / Ruslan Krivobok/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Međutim, kosmička pitanja i napori da se neutrališu pretnje koje se mogu pojaviti u svemirskoj sferi treba stalno da budu u centru pažnje vlade, istakao je ruski predsednik.


Lekari širom sveta redom upozoravaju na novu opasnu pandemiju. Ne, nije u pitanju nova varijanta koronavirusa (iako su respiratorni viusi i dalje veliki problem u mnogim Azijskim zemljama). Ovog...

Agencija ne želi da „druga pitanja“ ometaju orbitalno partnerstvo


Oleg Kononenko je sada proveo više vremena nego bilo ko drugi u orbiti

Vodonik je postao ključna reč u razgovorima o budućnosti transporta i smanjenju emisije štetnih gasova. Vozila na vodonik predstavljaju jedan od najvažnijih koraka ka održivoj i ekološki prihvatljivijoj mobilnosti...


Međunarodna svemirska stanica (ISS) predstavlja jedno od najvećih dostignuća ljudske tehnologije i saradnje na međunarodnom nivou. Ova laboratorija u orbiti Zemlje, smeštena u svemiru već više od dve decenije,...


Ostale novosti iz rubrike »